„ A felfedezés lényege:

Látni azt, amit már mindenki látott, de olyat gondolni, amit senki más nem gondolt róla.”

(Szent-Györgyi Albert)

 

                              MUNKA BEMUTATÁSA

·        segítő beszélgetés

·        pedagógiai konzultáció

·        problémamegoldó tanácsadás

·        családterápia

·        segítő szakembereknek konzultáció, esetmegbeszélés

 

 

Családi problémáknál tanácstalansága, bizonytalansága esetén egy-egy konzultációs lehetőség is igénybe vehető.

Munkám során számos olyan családdal dolgoztam/dolgozok, amelyeknél a probléma egy-két konzultáció után, a helyzet átgondolásával, segítő beszélgetéssel, problémamegoldó tanácsadással, gyermeknevelési tanácsokkal, a megbeszélt technikákat követve, sikeresen rendeződött.

 

Van olyan eset, amikor tehát nincs szükség egy hosszabb együttes munkára, csak közös gondolkodásra, egy-egy konzultációra.

 

A családterápia olyan helyzetekben ajánlott, és véleményem szerint nagyon hatékony, amikor a családi rendszer működésmódjának átalakítására, új életmód, kapcsolatok, nevelési technikák kialakítására van szükség ahhoz, hogy a családban élő minden családtag biztonságban, jól érezze magát, boldog legyen, az elszenvedett veszteségeken egymást segítve tudjanak túljutni, de lehet, hogy a család probléma megoldási technikái hiányosak, emiatt van szükség segítségre.

 

A részvétel önkéntes, semmi olyan feladat, helyzet végzése nem kötelező, amit az egyén, a család nem szeretne.

 

Az orvosokhoz, ügyvédekhez hasonlóan titoktartási kötelezettség mellett dolgozok.

 

Mi történik a családterápiás üléseken (személyes találkozások alkalmával)?

A terápia első ülésein felvázolódik a probléma, amit szeretne az egyén, a család megoldani.

 

A közös munka két részből áll. Egyrészt a személyes találkozások alkalmával közösen dolgozunk, másrészt az ülésről a család a saját otthonába hazatérve, a két találkozás közötti időintervallumban, az ülések végén megbeszélt házi feladatokkal dolgozik.

 

Az általam vezetett családterápiás munkára jellemző a családtagok aktív részvétele, a család egészét megmozgató módszerek, játékos feladatok, helyzetek alkalmazása, a családi múlttal történő foglalkozás, családi „térkép” készítése, a problémák megoldására új technikák kialakítása, azok gyakorlása, tanulás.

 

Eddig a terápiát megkezdett családok jellemzően végigjárták útjukat, sikeresen befejezték a munkát.

 

A visszajelzések szerint az első ülések általában megbolygatóak (a hozott nehézségek mellett a család számára is új, eddig fel nem fedezett nehézségek sokszor kerülnek a felszínre), ugyanakkor nyugalmat is adnak, a család gyógyulásához feltétlenül szükségesek.

A közösen végzett munka, a sikerek, a számos új felfedezés, egyre inkább biztonságot és új utakat ad a családnak, vezet a gyógyuláshoz.

 

A családok visszajelzései azt mutatják, hogy a közös munka során nagyon sokat tanulnak, sok mindent teljesen másképp látnak, felfedezik a saját hibákat is. Számos ponton változtatnak mindennapi életükben, sokan megtanulnak megbocsátani, a kezdeti betegségek, tünetek gyógyulnak,…….stb.

 

Egy ülés hossza 1,5 óra.

 

Ülések gyakorisága

Kezdetben hetente, súlyos probléma esetén akár gyakrabban is szükséges, majd két-hetente, végül havonta (mindig közös megállapodás szerint történik).

 

Fél évvel a lezárás után egy telefonos megkeresés történik, ahol a terápia hosszú távon is sikeres voltáról győződhetünk meg.

 

A családterápiás folyamat hossza

Változó, általában 6-8-12 találkozás után sikeres szokott lenni, 2-3 hónaptól 1 évig is eltarthat.

(Sok mindentől függ: a probléma komplexitása, fennállásának időtartama, újabb nehézségek felszínre kerülése, résztvevők haladása, kitartása….stb.).

 

Résztvevők

Általában a probléma miatt segítséget kérő egyén, és a problémában érintett családtag, családtagok.

 

Lehet jönni egyénileg, párral, gyermekkel, gyermekekkel, családtagokkal.

Az egyes ülések végén a családdal mindig megbeszélésre kerül, hogy ki jön a következő alkalommal.

 

Iskolai probléma esetén a családdal egyeztetve konzultációs jelleggel pedagógusokat, iskolapszichológust is be szoktuk vonni a munkába.

 

Közös döntés szerint, a családdal megbeszélve, a kezelőorvos, esetleg más szakemberek is konzultációs jelleggel bevonhatóak a munkába.

 

Lezárás

Összefoglaljuk a családterápiás folyamatot, a tanultakat, élményeket…..

 

A lezárást követően fél évvel telefonon megkeresem a családot, visszajelzést kérek arról, hogy tartós maradt-e a pozitív változás.

 

További kapcsolat

Nagyobb változások, döntések előtt, esetleges újabb nehézség esetén 1-1 konzultációra visszajárnak a családok.

 

 

Segítő szakmában dolgozó szakembereknek szakmai konzultáció, esetmegbeszélés biztosított.

 

 

Szakmai oneletrajz Bemutatkozas Elethelyzetek